REHBERLİK HİZMETLERİMİZ

Cem MANAV

1989 Kadıköy/İSTANBUL doğumlu olan Cem, spor kültürü ile çok küçük yaşta tanıştı. İlk ve orta öğretim yılları boyunca atletizmin mukavement branşlarında ülkemizi başarı ile temsil ettikten sonra üniversite yıllarının başlamasıyla daha sonradan gerçek tutkusu haline gelecek olan dağcılıkla yolları kesişti ve kariyerinin ilk adımları atması için fırsat verdi.

Üniversite hayatına devam ederken temel eğitimlerini üniversite öğrenci topluluğu Ankünidag’dan alan Cem, sonra muhteşem coğrafyamızın dağlarında defalarca yaz ve kış olmak üzere ilk çıkış ayrıca uzun duvar tırmanışları yaptı. Ağrı Dağı, Erciyes Dağı, Kaçkar Dağı, Hasan Dağı, Verçenik ve Aladağlar zirvelerinden sonra rotasını komşu ülkeler başta olmak üzere 5000m üstü dağlarda ilk Türk kış çıkışlarının peşinden koştu. Kafkaslar-Elbruz, Gürcistan-Kazbek, İran-Devament ve Fransa-Mont Blanc zirvelerini tutkuyla başardı.

Ankara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Antrenörlük Eğitimi ve Tallinn Universty Physcil Education And Sport Since lisans eğitimlerini tamamlayarak 2013 yılında mezun oldu. Mezuniyetinin ardından tırmanış tutkusu onu her seferinde yeni hayal ve zirvelere sürükledi. Kırgızistan, Tajikistan ve Çin sınırına kadar uzanan Pamir Dağları silsilesinde ilk 7000 zirvesine 2013 yılında adım attı. Peak Lenin 7135m akabinde 2016 yılında Peak Korjenevskaya ve Peak Communism zirvelerine ulaşmasıyla hedeflerini daha çok büyüttü ve 2017 yılında Peak KhaTengri’nin 7033m’lik zirvesine solo bir ekspedisyon ile zirveye ulaştı. 2018 yılında Türkiye Dağcılık Federasyonu destekli ekibin parçası olarak Peak Lenin’e ikinci kez çıktı ve Peak Pobeda denemesi yaptı.

Dağlarda geçen onca zaman, fedakarlık ve emekten sonra Cem, uluslararası büyüklükte ki bir spor mağazasının müdürlüğündeki kariyerine son vererek hayalinin peşinden gitmeyi tercih etti ve kendi markasını oluşturup tırmanış salonu açtı. Şuan da İzmir’de yaşayan Cem, aktif tırmanış kariyerine devam etmekte ve tırmanış salonu işletmeciliği yapmaktadır. Her zaman hayali olan yüksek dağlara ulaşabilmek için bu sporu ve kültürü hayatının merkezine almış ve genç sporcular yetiştirerek bu tutkusunu onlara aktarmaya çalışmaktadır. 

Güçlü ÖZEN

Üniversite yıllarında tanıştığı dağlık coğrafya ve o coğrafyadaki tırmanış uğraşısı halen devam etmekte. Hüddosk (Hacettepe Üniversitesi Dağcılık ve Doğa Sporları topluluğu) içerisinde alınan eğitim, Ankara Hüseyingazi kayalıkları üzerinde küçük adımlar, sonrasında Niğde Aladağlar ve bitmeyen bir yolculuk…

1974 Ankara doğumlu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinden mezun. O dönem için banka veya benzeri takım elbise giyilen bir işe kendi ruhunu bir türlü oturtamadığı için ne olduğunu fazla düşünmeden ve çokça da tesadüf eseri araştırma görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır.

Hüddosk ile adım adım ilerleyen dağcılık uğraşı bir dönem TDF (Türkiye Dağcılık Federasyonu) ile kesişmiş, bazen çok içinde bazen kıyısında köşesinde tırmanış, eğitim, çeşitli kurullarda görev alarak devam etmiştir.

Lisansüstü eğitimini ve doktorasını Abant İzzet Baysal Üniversitesinde tamamlamıştır. Bu süreçte üniversitenin Dağcılık topluluğunda aktif rol almış, üniversite öğrencileri ile birlikte Türkiye’nin birçok bölgesinde ve yurtdışında farklı coğrafyalarda tırmanış organizasyonuna liderlik etmiştir. Bunun yanında doktora tez konusu itibari ile farklı sektör dallarında orta ve üst kademe yöneticilerine yönelik yaşayarak öğrenme eğitimlerinde aktif rol almıştır.

Ülkemiz sınırlarında Aladağlar başta olmak üzere, Kaçkarlar, Bolkarlar, Beydağları, Erciyes, Süphan, Ağrı Dağı; ülke dışında ise Kafkaslar, Tanrı Dağları, Pamir Dağları, Alp Dağları ve Pakistan Karakorum Dağları’nda tırmanışlar gerçekleştirmiştir. 

1999 yılında Dağcılık Federasyonunun belirlediği ekip içerisinde kendisine yer bulan Güçlü Özen, ilk irtifa tecrübesini Korzhenevskaya Dağ’ına tırmanarak edinmiştir. Daha sonraki yıllarda Lenin, Khan Tengri Dağı, Kominizma Dağı, Acangaua Dağı tırmanışları ile bu tecrübesini arttırmış civar beş binlik dağlarda yaptığı kış tırmanışları; Ağrı Dağı, Demavend Ddğı, Kazbek Dağı, Elbruz Dağı tırmanışları ile yıllar önce hayal ettiği sekiz bin metrelik bir dağ için hazır hale gelmiştir. 2019 yılında oksijensiz olarak Gasherburm 1 Dağ’ına çıkan ekip içerisinde yer almıştır.

Yolda olmak… Hayatın bize sunduğu küçük ödülleri yakalamak… 

Akademik çalışmalarının dışındaki tüm zamanını bu felsefe ile doldurmaya çalışmakta halen gerek Alpin coğrafyalarda gerek spor tırmanış rotalarında kendi gelişimini sürdürmektedir.  

Uğur İLERİGELEN

1993 Bursa doğumlu olan Uğur İlerigelen, 2007 yılında kendisini İzmir Kaynaklar’da tırmanışın hızlı ritminde buldu. Bursa Erkek Lisesi ve Trakya Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde süren eğitimi boyunca tırmanış faaliyetlerine devam etti. 2015 yılından bu yana tüm yarışmalara katılarak podyumun her basamağında kendisine yer buldu. 2018 yılında ise İtalya’nın Arco kentinde gerçekleşen IFSC World Cup da milli formayı giydi. Bu yönde onun en sevdiği nokta ise finallerin heyecanı ve sunduğu atmosferdir.
Kendi yerel bölgesi olan Bursa’da kaya tırmanışının geliştirilmesi adına bir çok boltlu rota açan Uğur İlerigelen; Geyikbayırı, Sarıkaya, Bafa, Kaynaklar, Gelemiç, Uludağ ve nice tırmanış bahçesinde sayısız tırmanışı bulunmaktadır. Liderde 8a+, boulderda 7c+ seviyelerinde tırmanışları bulunmaktadır ve bu yönde gelişimini sürdürmektedir.
Tecrübelerini amatör sporculara aktaran Uğur, spor tırmanışın hayatındaki yeri her geçen yıl daha da arttıkça mesleğini bu yönde şekillendirerek tırmanış tutamağı, volume ve duvar tasarımı işlerinde uzmanlaşmaya başlamıştır.
Yaşamını İzmir’de tırmanışla beraber devam ettirmektedir.
Hayattan en büyük beklentisi son nefesine kadar tırmanabilmektir. Tabi ki Rock’n Roll la beraber!!


Sabiha KURT

1995 Mersin doğumlu Sabiha, çocukluğunda hareket ve keşfetme ihtiyacını sokaklarda, bisiklette, denizde ve ağaç tepelerinde gideren, sporla da erken yaşlarda tanışan bir öğretmenimiz.
2020 yılından beri lisanslı sporcu olarak İzmir’ in zengin kaya coğrafyası içinde Kaynaklar, Sarıkaya, Dereköy bölgesinde lider tırmanışlar yapmış, zamanla Boulder tırmanışa da yönelmiştir. Outdoor ve Indoor tırmanışa gönlünü kaptıran öğretmenimizin her geçen gün ilgisi, bilgisi ve seviyesindeki artış ile tırmanış sporuna tutkusu da artmaktadır.
Okul öncesi öğretmenliği lisans eğitimini Ege Üniversitesinde, yüksek lisans eğitimini Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesinde almış, bu esnada da Sosyal Hizmetler eğitimi almıştır. Aldığı eğitimler ve yurtdışında okul öncesi kurumlarda geçirdiği gönüllü hizmeti sürecinde çocuk eğitimi hakkında kişisel ve mesleki olarak kendini geliştirmiş ve sürekli de geliştirmektedir.
Çocuklarla ve çocuk eğitimi ile farklı düzlemlerde bir araya gelen öğretmenimiz, 2021 yılından beri Climbinn’de tırmanmakta ve tırmanış eğitimleri vererek bilgi ve tecrübelerini genç nesillere aktarmaktadır. Çocuklarımıza ve geleceğe dokunurken onların bireysel farklılıklarına uygun, güvenli bir ortamda nasıl farklı uygulamalarda bulunabiliriz, onlara nasıl daha iyi temas edebiliriz, çocukların gelişimsel becerilerini nasıl artırabiliriz sorularına yanıtlar aramayı seven öğretmenimiz, tırmanış sporunun pedagojik ayağını oluşturmaktadır.